V minulém pokračování byla popsána činnost B-mužtva a obou dorosteneckých družstev na podzim 1979.
A-žáci /trenér Jan Král, vedoucí Jaroslav Havlas/ hráli na jaře Krajský přebor, kde obsadili ve skupině B druhé místo. Na podzim 1979 byli po novém uspořádání soutěží zařazeni do I. A třídy. Svou skupinu, kde hrálo šest družstev, vyhráli bez ztráty jediného rodu. Druhý Cvikov zůstal o devět bodu zpět. Rumburk rozstříleli venku 7 : 2, doma 7 : 1 a obdobně dopadla Sosnová, která na domácí půdě prohrála 7 : 0. Také Cvikov doma inkasoval 7 : 1. Spanilá jízda pokračovala opět se Sosnovou 5 : 0. Vzdorovala pouze Mimoň, která prohrála těsně 3 : 2.
Dne 21.srpna porazili Spartu Praha 2 : 1 vlastní brankou hostů a brankou Kozúbka tři minuty před koncem. V přátelském utkání zdolali vysoko Vagónku Česká Lípa A 8 : 0. S účastníkem Krajského přeboru Varnsdorfem remizovali 2 : 2, což byla jediná, ovšem nikoli mistrovská ztráta na podzim. Nejlepším střelcem v roce 1979 byl Kuběj s 36 góly. V soutěži o nejlepšího žáka v tomto roce se umístili Rožeň – Libor Janatka – Stromecký. Do Krajského výběru byli nominováni Pavlíček, Z. Jandač, L. Janatka, Rožeň a Jiří Obrovský.
B-žáky, po trenérovi Kamilu Gregorovi převzal Zdeněk Málek a Gregor se ujal C-žáků. V novém ročníku na podzim 1979 jako nováček skončili v Okresním přeboru o 12 účastnících na třetím místě. V tomto družstvu si si nejlépe vedli na jaře Petr Jandač – P. Gregor – Otto Kult, na podzim Vl. Lauda – Radovanovič – Mestek. Vysokého vítězství dosáhli proti nejslabšímu družstvu Okresního přeboru Dubici, kterou venku porazili 11 : 0. V následujícím kole doma proti druhému Tatranu Jablonné však prohráli 2 : 4. Vyvedl se jim ale závěr podzimu, kdy doma rozdrtili vedoucí Dubici 5 : 0 a uštědřili jí tak první porážku v soutěži. V Severočeském poháru, hraném 17. listopadu v Novém Boru ve dvou skupinách, remizovali s Dubou 1 : 1, Lokomotivou Česká Lípa rovněž 1 : 1 a postoupili do druhého kola větším počtem nastřílených branek, protože Dubá s Lokomotivou Česká Lípa hrála rovněž nerozhodě, ale 0 : 0.
C-žáci v předzhozím ročníku hráli pod hlavičkou elévů ve skupině B Krajského přeboru a umístili se na prvním místě lepším poměrem branek před Vagonkou Česká Lípa. Na podzim 1979 jako C-žáci skončili v Okresní soutěži na druhém místě se ztrátou jednoho bodu /pět družstev/ na Svor.
Dobré výkony podávali zejména Jindra Krause – Tomašič – Novotný. Na závěr podzimní sezóny jeli i s rodiči do Prahy, kde se utkali v předzápase ligového utkání Sparta – Bohemians se spartanskými elévy /l : 1/ a na památku se dali vyfotografovat s populárním Antonínem Panenkou. Oplatili tak pražským elévům návštěvu v srpnu kdy s nimi prohráli vysoko 0 : 7. Hosté však tenkrát přijeli s družstvem o rok starším a tato skutečnost se promítla i do průběhu utkání. Nejmladší zájemci o kopanou byli soustředěni v přípravce pod vedením Standy Balíka. V soutěži hrála jen tři družstva, která sehrála na podzim 17 vzájemných zápasů. Z trojice Nový Bor – Vagónka Česká lípa -Kamenický Šenov nasbírali nejvíce bodů Novoborští /19/, Vagónka /14/ a poslední Kamenický Senov jen tři. Fotbalovou abecedu nejlépe zvládali Jiráček – Halášek /i jako střelec/ a Jeníček.
Dne 30. listopadu na Výroční členské schůzi předseda oddílu dpt./diplomovaný technik/ František Zbraněk s uspokojením konstatoval obhájení titulu „Vzorný oddíl I. stupně“ a získání 11 odznaků PPOV dorostenci, z nichž zlatý odznak obdržel Boes, stříbrný Adámek, Bareš, Bubla,Krause, Špányik a dalších pět bronzový. Kladně byla hodnocena činnost mládežnického střediska pod vedením Jana Krále se záměrem prohloubit spolupráci se školami, rodiči, Pionýrskou organizací a SSM. V plánu pro příští období bylo dokončení prací při rozvodu vody pro stříkání hrací plochy a přístupové cesty od pokladen k budově. Brigádnická činnost byla zaměřena na dobudování tréninkového hřiště. Vzpomenuto bylo dvou zemřelých členů; St. Wernera a K. Gebharda.
František Zbraněk se ve zprávě o činnosti netajil záměrem postoupit s A-mužstvem do divize. Připomněl, že stranické orgány, odborové organizace a závody na Českolipsku dokázaly velkou měrou podpořit Vagónku Česká Lípa při jejím postupu do Národní ligy a věřil, že by i představitelé města Nového Boru, závodní složky a podniky na Novoborsku v plné míře rovněž podpořily snahu oddílu kopané, aby se zde hrála divizní soutěž. /Postup se povedl v soutěžním období 1981-82 a s jednoročním výpadkem trval až do roku 1990/